Fogászati szolgáltatások

Tömés / gyökérkezelés

Ameddig lehetséges, fontos, hogy meghosszabbítsuk a fogak élettartamát. Ez nem csak az esztétikumot és a rágás funkcióját befolyásolja, hanem az egész szervezet egészségét, valamint a későbbi fogpótlások szempontjából is lényeges, hogy mennyi és milyen állapotban lévő saját fog áll rendelkezésre.

Fogmegtartó eljárás: tömés

A mai modern tömőanyagoknak köszönhetően nem kell tartani a fémes színű, feltűnő tömésektől. Legyen szó egy kisebb élpótlásról vagy egy nagyobb kiterjedésű tömésről, minden esetben esztétikai eredményt lehet elérni. Az esztétikus, ún. kompozit tömések a frontfogak (elülső fogak), valamint a rágófogak (hátsó fogak) területére egyaránt készíthetők. A kompozit tömések speciális kék fény hatására szilárdulnak meg, ezért a tömés az elkészítést követően rögtön használható.

Fogmegtartó eljárás: gyökérkezelés

Gyökérkezelésre leggyakrabban előrehaladott fogszuvasodás okozta fájdalom vagy a fog elhalása (baleset, ütődés) miatt kerülhet sor. Ma már rutinszerű fogászati beavatkozásnak tekinthető, amely során az orvos eltávolítja a fogbelet, majd hermetikusan lezárja a gyökércsatornákat. Amennyiben a gyökérkezelt fogak elszíneződnek, fogfehérítéssel vagy esztétikai fogászati kezelésekkel (direkt vagy indirekt héjakkal, fémmentes koronákkal) kiválóan helyreállíthatóak.

Előfordul olyan eset is, amikor a fog látható, koronai része nagymértékben károsodott, ám a gyökér még ép. Bizonyos feltételek mellett ilyenkor a fog gyökerébe helyezett csappal a fog megerősíthető és tömőanyaggal felépítve a fogat meg lehet menteni.

Fogfehérítés (otthoni, rendelői)

Hiába a rendszeres és helyes fogmosás, fogaink az őket ért szennyeződések hatására elszíneződhetnek. Az egyre inkább elsárguló fogakért elsősorban a foglepedék elmeszesedése a felelős, azonban a fogak színét számos más tényező is befolyásolja.

A fogfehérítés menete a rendelőben:

A rendelői fogfehérítés során a fogak színét kémiai úton változtatjuk meg. A kezelést végző szakember egy speciális fehérítő gélt használ, amely oxidálja (fehéríti a fogban lévő elszíneződéseket. A gélt a beavatkozás előtt izolálják az ínytől és a nyáltól, hogy hatását csak a fogra fejtse ki és máshol ne okozzon esetleges szövődményeket.

Az egyszeri rendelői fehérítéstől általában 1-2 árnyalatnyi világosodásra lehet számítani. A felhelyezett fehérítőanyagok érzékennyé tehetik fogainkat a fehérítés során. A beavatkozás maga csak rendezett állapotú, szuvasodástól és fogkőtől mentes fogazat esetén javasolt, megismétléséhez pedig legalább három napot kell várnunk. Egy esetleges otthoni fogfehérítéssel további világosodást érhetünk el.

A fogak előzetes polírozását követően a leszárított fogfelszínekre a frissen összekevert fogfehérítő anyagot ecset segítségével, ínyvédő mellett 2 mm-es vastagságban felkenik a fogra. Ezt követően egy aktiváló berendezéssel a beállított fehérítési program alatt 15 x 30 másodperces fény és 10 másodperces szünet váltakozva fogja egymást követni.

A fogak fehérítés utáni színe 3 héten belül kismértékben visszasötétedik és ez az állapot tekinthető tartósnak. Ebben a 3 hétben feltétlenül kerülni kell az erősen pigmentáló anyagokat, például nikotin, kávé, tea, vörösbor, gyümölcslé. A visszaszíneződési folyamatot lassítja a tökéletes szájápolás és a fehérítő fogkrém megfontolt használata.

A fehérítés semmilyen maradandó károsodást nem okoz. A fogak szerkezetét átmenetileg kismértékben szárítja és a fogak átmeneti rágási- és hőérzékenység fokozódására is számítani kell. Ez idővel magától is megszűnik, de speciális anyagokkal (fognyaki érzékenységre való fogkrémek, a rendelőben kérhető koncentrált érzékenység csökkentő zselé) gyorsítani lehet a javulást.

A fogfehérítés menete otthon:

A fogorvos által végzett és az otthoni fogfehérítés közti döntő különbség (az áron kívül) a hatóanyag koncentrációja. A rendelői eljárás során erősebb anyagokat alkalmaznak, hiszen a szakértők és a gondos ínyvédelem ezt lehetővé teszi – így a kezelés csak néhány órát vesz igénybe. Létezik olyan otthoni megoldás is, amely során egy fogorvos által ajánlott rugalmas sínt kell éjszakára felhelyezni, amelyben elhelyezhető a fehérítő gél. Így az eljárás természetesen több napig is eltart, már csak azért is, mert kimarad a rendelőkben elérhető speciális fénykezelés. Ennél a megoldásnál rizikófaktor még, hogy mennyire képes a páciens pontosan betartani az utasításokat, például azt, hogy az kezelés menete során ne fogyasszunk színező hatású ételeket, italokat. Ez a megkötés a fogfehérítés után következő 10 napra is érvényes, mindkét esetben.

Az egyéb fogfehérítő fogkrémek, matricák, otthon használandó szerek már csak a biztonsági szempontok miatt sem tartalmazhatnak annyi és olyan hatóanyagot, mint a fogorvos által alkalmazott, így hatásuk sem vetekedhet egy professzionális eljárással.

Fogpótlás típusai

A fogpótlás lehetőségei központunkban a teljes palettát lefedik, legyen szó koronák vagy hidak készítéséről. A választást minden esetben fogorvosi konzultáció előzi meg, hiszen tekintetbe kell venni a páciens igényeit, a fogak állapotát és a célokat.

Korona:

Legyen szó hiányzó, kopott vagy gyökérkezelt fogakról, a korona kitűnő megoldást jelent. Bizonyos esetekben szükségessé válhat híd készítése is, amellyel a foghiányokat is pótolni tudjuk. A korona funkciója, hogy befedje a „maradék" fogat, ami nem csak védelmet jelent, de ugyanolyan külső megjelenést biztosít formában és színben, mint az eredeti fog.

Az alábbi esetekben mindenképpen érdemes ezzel megoldással élni:

A korona anyagai:

Kivehető protézis: Protézisre akkor van szükség, ha már nincs fog az állcsontban. A fogpótlás rögzítésére felhasználják a nyálkahártya vákuum hatását, a kapilláris nyomást, a rágónyomást és a gravitációt. Anyaga általában műanyag, részei alaplemez, műíny és műfogak.

Implantátummal rögzített fogsor: Olyan kivehető fogpótlás, amelynek rögzítése implantátumok segítségével történik. Ehhez előzetesen 2-4 implantátum beültetése szükséges melyek megakadályozzák a fogsor elmozdulását - patentes rögzítőelemek segítségével. A stabilitása miatt sokkal magasabb komfortérzetet biztosít rágás közben, mint egy hagyományos protézis. Az erősebb kapcsolat miatt csökkenthető a fogsor mérete is.

Kerámiával vagy inlay-jel leplezett híd: Több fog pótlása esetén összefüggő fémváz, azaz híd készül ugyanazzal az eljárással, mint a kerámiával leplezett korona. A hídban lehet minden tag egy lecsiszolt fogcsonkra rögzítve, de egy vagy több fog hiánya esetén készülhet ún. lengő tag is a hiányzó fog vagy fogak pótlására. Az inlay-jel rögzített híd nagy előnye, hogy a hiány melletti fogakat nem kell teljesen lecsiszolni. Esztétikailag viszont hátrányos lehet, hogy az inlay-ek nem vagy csak nehezen leplezhetők.

Onlay: Az onlay olyan fogpótlási eljárás, amelynek kapcsán egy betét kerül a fogba. Onlay-t abban az esetben helyezünk fel, ha egy fog károsodása már túlságosan nagy ahhoz, hogy inlay kerülhessen az adott felületre, mert nem csak a rágófelszín, hanem a fogcsücsök is károsodott és ellátást igényel. Ellentétben tehát az inlay- technológiával, amelynél a rágófelületet nem teljesen fedjük le, onlay felhelyezése esetén a teljes rágófelszínt és a fogcsücsök részeit is lefedjük. Az onlay készülhet aranyból, kerámiából és kompozitból.

Fogágybetegségek kezelése

A súlyos fogágybetegség kialakulása hosszú folyamat, ezért a megelőzésnek döntő szerep jut a fogak egészségének szempontjából.

Kezdetben a betegség csak a fogínyre korlátozódik, de ha nem kezelik, akkor a fog teljes tartórendszerét és a csontállományt is érintheti. Bizonyos idő elteltével a betegség sajnos már nem fordítható vissza, és az érintett fogat el kell távolítani.

A fogágybetegség számos oka közül leggyakoribb a fogkő okozta gyulladás, valamint a nem megfelelő szájhigiénia. A barnás fogak látványa és azt ezt kísérő szájszag már önmagában is nyomós érv a fogkövek eltávolítására. A jelenség fogínyvérzést is okozhat, sőt a fogkő legfőbb veszélye a további baktériumok megtelepedése, amelyek végső soron fogágy-gyulladáshoz, pusztuláshoz, és ezért a fogak kilazulásához és elvesztéséhez vezetnek. Előrehaladott állapotban, ha a betegség már a mélyebb szöveteket is érinti, szükség lehet a gyulladt területek eltávolítására, kürettálására.

A fogágy- és a fog körüli betegségek (periodontális betegségek) elismerten összefüggenek néhány súlyosabb problémával, mint például a szívbetegség, a cukorbetegség, a demencia és a rheumatoid arthritis. Ezért is rendkívül fontos az érintett pácienseknél a rendszeres professzionális szájhigiénés kezelés.