Kezelések utáni javaslatok és hasznos tanácsok

Foghúzás után

Az érzéstelenítő hatás elmúltáig ne egyen. A fog helyét tilos öblögetni, piszkálni, szívogatni. Tejtermékek fogyasztása nem ajánlott a következő két napban, mert a friss seb jó táptalajul szolgál a baktériumok elszaporodásához. Fájdalom esetén kívülről történő hideg borogatás és fájdalomcsillapító szedése javasolt. A fog helyét a kezelés másnapján már kíméletesen meg lehet mosni. Erős fájdalom, szűnni nem akaró vérzés, láz esetén feltétlenül fogorvoshoz kell fordulni.

Gyökértömés után

Két óráig nem szabad enni és egy napig a másik oldalon kell rágni. Átmeneti fájdalom jelentkezése esetén hideg borogatás és fájdalomcsillapító gyógyszer szedése javasolt.

Rögzített fogpótlások használatához

Két óra hosszáig nem szabad enni és egy napig csak puha dolgokat lehet harapni. A teljes megszokáshoz kb. 2 hét szükséges. Ez alatt az idő alatt enyhe fájdalom, idegenérzés jelentkezhet. Tisztítása puha sörtéjű fogkefével, függőleges mozdulatokkal történjen, mindig az ínytől a rágófelszín felé (az ínysorvadás elkerülése érdekében). A hídtest alatti részt kis kúp alakú fogtisztító eszközzel lehet tisztán tartani. Fogmosáskor mindig meg kell próbálni átpréselni a vizet a híd alatt. Szájzuhany használata ajánlott.

Kivehető fogpótlások használatához

A megszokást gyorsítja, ha otthon hangosan olvas, tükör előtt artikulál. Eleinte puhább, pépesebb ételt egyen, fokozatosan térjen át a darabos rágásra. A falatot mindkét oldalra elosztva rágja. Minden evés után ki kell venni és alaposan meg kell mosni. Éjszakára nyugodtan szájban lehet hagyni, de ha ez kényelmetlenséget okoz száraz, jól szellőző dobozban tárolja. Vízben áztatni tilos, mert gombák szaporodhatnak el rajta. Célszerű hetente fél óráig fertőtlenítő szerben áztatni (patikában kapható fogtisztító pezsgőtabletta).

Szájhigiénia

A szájhigiénia alapja a fogak tisztántartása, a megfelelő eszközhasználat és a rendszeres fogorvosi kontroll. Ezek nem pusztán esztétikai szempontból fontosak, hiszen a rossz vagy mozgó fogak az egészségre nézve is komoly kockázatot jelentenek.

Fogaink tisztán tartásánál a hangsúly a rendszerességen, a jó technikán és az alaposságon van. A szabályos technikát a fogorvosoktól is megtanulhatjuk, akár egy szájhigiéniás kezelés keretében, akár az éves ellenőrzések alkalmával.

A fogkefeválasztás:

Leginkább a sörték erősségére kell figyelni. Leginkább a közepes, néha puha sörtéjű kefék ajánlottak, a kemény fogkefével történő túl erős dörzsölés ugyanis kárt is okozhat, hiszen felsértheti a zománcot és az ínyt is. Az elektromos fogkefék bizonyos esetekben (például fogszabályzó esetén) óvatosan és csak erre a célra tervezett fejjel használhatók.

A fogkefék sörtéi még megfelelő használat mellett sem hatolnak be teljes mértékben a fogak közé. Mivel ezeket a felszíneket nem látjuk, így sokkal később vesszük észre a szuvasodás jeleit, különösen egymásra torlódott fogak esetén.

Fogköz tisztítás:

Ezeket a helyeket az olyan különleges eszközök segítségével tisztíthatjuk meg a lepedékektől, mint a fogköztisztító kefe vagy a fogselyem. A fogköztisztító kefe ideális megoldást kínál ínyproblémák esetén vagy nagyobb rések tisztításához, kiválasztásában azonban érdemes fogorvos segítségét kérni.

A fogselymekből többfajta kínálat is létezik: a vékony selyemszálat a normális fogazat tisztításához, míg a vastagabb, fonálszerű verziót inkább a pótlásokkal, híddal rendelkező pácienseknek ajánlják. Utóbbi típus arra hivatott, hogy a nagyobb fogközöket átdörzsölje, illetve a híd alá behúzva szépen kitisztítsa a felületeket.

A fogselymezés hatására tisztábbak lesznek a fogai, mert olyan területekről távolítja el a bakteriális fog lepedéket, melyek a fog kefével nem érhetők el. Az eleinte kényelmetlennek tűnő fogselymezés hamarosan mindenkinél érezteti az előnyös hatását.

A fogselymezéskor eleinte tapasztalt, napokon belül elmúló ínyvérzés természetes. Tartós ínyvérzés esetén feltétlenül konzultáljon fogorvosával.

  1. Tekerjen lazán a két középsõ ujja közé kb. 40 cm hosszú fogselymet, melyet hozzávetőleg 4-5 cm-es hosszúságban feszítsen meg a két ujja között.
  2. A hüvelyk és mutatóujjával tartott selymet óvatosan vezesse be a fogai közé és csúsztassa egészen az ínyszélig. Ügyeljen rá, hogy óvatlan mozdulatokkal ne okozhasson ínysérülést.
  3. A fogselymet "C" alakban meghajlítva finoman tisztítsa meg mindkét fogfelszínt az ínyszél alatti területeken is. Ezután tekerjen egy újabb fogselyemrészt az ujjai közé és fogról fogra haladva folytassa a tisztítást a szomszédos fogközökben is.
  4. A fogselyem segítségével szisztematikusan tisztítsa meg a fogak közötti területeket. A fogorvosi tanács is sokat segít a kritikus fogközök tisztán tartásában.
Szájhigiénia fogselymezéssel

A szájhigiénia (fogkő kialakulás, szerepe):

Elég csak egy kis ideig elhanyagolni ahhoz, hogy fogainkon dentális plakk telepedjen meg. A plakkot, vagyis a foglepedéket a fogak és a szilárd szájképletek (tömések, koronák, hidak, kivehető pótlások) felszínén megtapadó ételmaradványok, baktériumok, hámsejtek és immunsejtek hozzák létre. Anyagának mindössze 20 százaléka a szilárd állomány, 70 százalékban pedig azok a baktériumok alkotják, amiknek fontos szerepük van a nyálkahártya és az immunrendszer védelmében.

Szerepük miatt egyetlen célunk csupán az lehet, hogy ne engedjük túlburjánzani ezeket a mikroorganizmusokat, amiknek az ínyszélen és az ínytasakokban leragadó ételmaradékok ideális táptalajt biztosítanak.

Fontos a rendszeres fogkő-eltávolítás:

A plakk megkeményedéséhez elég csupán néhány, fogmosás nélkül eltöltött nap, mialatt az ételmaradék keveredik a nyállal és az ott található baktériumokkal. Ha a plakk elmeszesedik, sárgássá vagy barnássá, valamint érdes felületűvé válik, és „kőszerű” réteget alkot. Ez a fogkő, amelye olyan erősen tapad a fogfelszínekhez, hogy a hagyományos fogmosással már nem lehet eltávolítani. Jellemzően a nyálmirigyek kivezető nyílásaival szemközti felületeken jelenik meg, sokszor jól láthatóan és azonosíthatóan. Ám az íny alatti területeken láthatatlan marad, így már csak speciális fogászati műszerekkel lehet feltérképezni és kezelni. Többek közt ezért is elengedhetetlen az évenkénti fogászati kontroll.